Princip pasivního domu

Kompaktní tvar domu

Dům svým tvarem a zasazením ovlivňuje celé okolí. Při výběru stavební parcely je tak nutné posoudit, jestli ho lze na plochu vůbec umístit. Ideální je co nejjednodušší tvar budovy, aby přes nadbytečná napojení a zlomy zbytečně neunikalo teplo. Dobrou volbou je kvádr natočený k jihu pro maximální využití slunečních zisků. Rovněž tvar střechy má svá pravidla, nejvhodnější jsou pultové s mírným sklonem, nebo ploché. Každý pasivní dům však může mít různý
a originální vzhled, proto se nemusíte příliš omezovat.

Maximální tepelné zisky

Dobrá izolace je základem pro dosažení nízké potřeby tepla. Je proto nutné dbát na použití kvalitních oken, dobrou tepelnou izolaci a těsnost domu. Konstrukce pasivního domu musí být provedena tak, aby nevznikaly tzv. tepelné mosty.

Účinné větrání s rekuperací

Pasivní dům využívá na rozdíl od klasických staveb, kde se větrá pomocí otevřených oken a spár v domě, moderní způsob – řízené větrání s rekuperací tepla z odpadního vzduchu. Vše probíhá automaticky a systém reaguje na sebemenší změny v domě. Díky tomu máte neustálý přísun čerstvého vzduchu
a neztrácíte teplo.
Centrální jednotka sestává z rekuperačního výměníku tepla, ventilátorů a filtrů. Znehodnocený vzduch z kuchyně, WC nebo koupelny je odstraněn pomocí odsávacího systému. Před vypuštěním do exteriéru předá své teplo ve výměníku tepla, kde se případně předehřeje přicházející čerstvý vzduch na pokojovou teplotu. Lze tak dosáhnout až 90% účinnosti zpětného zisku tepla.

Izolace, okna a dveře

Na kvalitní izolaci, která sníží únik tepla, rozhodně nešetřete. Čím silnější bude, tím významnější tepelné a finanční úspory vám poskytne.
Důležitou složkou domu jsou výplně otvorů, tedy okna a dveře. Proto je třeba na ně klást speciální důraz z více hledisek, jako je tepelná izolace, velikost, materiály nebo stínění. Okna v pasivním domě slouží takřka jako sluneční kolektor, proto dbejte i na správnou orientaci.

Eliminace tepelných mostů

Netěsnostmi v plášti budovy uniká teplo nejčastěji – jedná se o napojení oken na stěny a fasádu, prostupy vnější obálkou, konzoly stříšek, konstrukce narušující obálku budovy. Tepelné ztráty mohou v těchto místech dosáhnout desítek procent, proto je třeba vyřešit tepelné mosty už v projektové fázi.

Jednoduché technologie

Nedělat nic složitě – tak by se dal ve zkratce shrnout princip pasivního domu. Usiluje totiž o co největší jednoduchost použitých prvků. Rozvody vzduchu
a vody by měly být co nejkratší, proto by místnosti jako koupelna, kuchyně
a technická místnost měly být situovány v těsné blízkosti.
Pro pasivní domy jsou nejvhodnější ty konstrukce, které dokážou zabezpečit co největší izolační schopnost při co nejmenší tloušťce stěn.

Vnitřní uspořádání

Správná orientace místností je základ. Zatímco obytné místnosti, jako je obývací pokoj, jídelna, dětské pokoje a ložnice, by měly být kvůli prosvětlenosti orientovány na jih, ostatní prostory, jako chodby, koupelny, toalety, ale třeba
i komory, šatníky nebo sklady, by se měly nacházet v severní části stavby.

Naše rada je jednoduchá.

Nedělejte kompromisy a nechte si navrhnout projekt pasivního domu na míru právě u nás!Domluvit schůzku