Průkazy energetické náročnosti

Povinnost vyhotovit průkaz energetické náročnosti budovy stanovuje zákon č.406/2000 Sb. o hospodaření energií, který byl několikrát novelizován – poslední změny proběhly 1. července 2015. Pokud je průkaz neodborně zpracovaný, může být neplatný a přinést vám nemalé potíže.

Co je PENB?

PENB (Průkaz Energetické Náročnosti Budovy), nesprávně označovaný jako „energetický štítek“ nebo „energetický průkaz“, představuje několikastránkový dokument, který na základě odborné analýzy tepelně-izolačních vlastností budovy a instalovaných technologií rozlišuje
7 kategorií budov podle energetické náročnosti od velmi úsporných (A) až po mimořádně nehospodárné (G).

Proč je PENB důležitý?

Energetický specialista při zpracování PENB hodnotí, kolik energie ročně nemovitost spotřebuje na vytápění, větrání, klimatizaci, přípravu teplé vody, osvětlení apod. a zjišťuje, kolik celkově majitele stojí roční provoz. Hlavní jsou přitom výdaje na vytápění objektu, které tvoří 60 procent nákladů domácnosti na energie. Roční účet za teplo se podle toho, zda má nemovitost kvalitní tepelnou izolaci, či nikoli, může lišit o tisíce až desetitisíce korun. Provozní náklady mají tedy logicky zásadní vliv na tržní cenu nemovitosti. Více informací najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Kdy potřebujete PENB?

Energetický průkaz dnes musíte mít, když:

  • prodáváte dům nebo byt
  • pronajímáte dům nebo byt (NOVĚ od ledna 2016)
  • stavíte novostavbu – průkaz se předkládá společně se žádostí o stavební povolení, dům musí být nejhůře v kategorii C
  • inzerujete nemovitost (NOVĚ od ledna 2016) – v inzerátu musí být u každé nemovitosti uveden údaj o energetické náročnosti, pokud chybí, musí být budova v inzerátu automaticky označena nejhorší třídou G, jinak hrozí pokuta; Neúsporné nemovitosti mají dnes výrazně nižší tržní hodnotu a absence PENB tedy snižuje kupní cenu! Prodejte váš dům co nejlépe a objednejte si PENB ještě dnes!
  • žádáte o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám – získejte dotaci na rekonstrukci, zateplení nebo výstavbu pasivního domu bez starostí! Zpracujeme pro vás vše od PENB až po podání finální žádosti.
  • žádáte o dotaci v rámci kotlíkových dotací
  • rekonstruujete nemovitost ve větším rozsahu
  • majitel veřejné budovy nad 250 m2 energeticky vztažné plochy a majitelé bytových domů a administrativních budov s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než
    1 500 m2.

Kategorie PENB

Výsledkem hodnocení PENB je celková spotřeba energií v kWh/m2. Kategorie jsou značeny na stupnici od A do G, přičemž A jsou energeticky nejefektivnější (mimořádně úsporné)
a G energeticky nejhorší (mimořádně nehospodárné) budovy. Jako dostačující se
v současnosti hodnotí kategorie A – C.

Sankce a PENB

Při porušení povinnosti vystavit energetický štítek budovy Vám hrozí pokuta
50 000 – 100 000 Kč.

Platnost PENB

PENB má platnost 10 let, pokud nedošlo k rozsáhlé rekonstrukci, která by měla zásadní vliv na měřené technické parametry nemovitosti.

Cena PENB

Cena průkazu energetické náročnosti budovy se u běžného RD pohybuje od 5 000 Kč. Celková cena energetického štítku se ale odvíjí od velikosti a typu nemovitosti, stavu projektové a technické dokumentace a případné nutnosti dodatečného zaměření. Vše společně probereme na úvodní konzultaci, a pokud vám určité podklady chybějí, pomůžeme vám dokumentaci zkompletovat.
Chci zjistit přesnou cenu PENB a objednat si schůzku online

Vystavení PENB

Platný PENB může vystavit pouze energetický specialista certifikovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Chci nezávaznou konzultaci

Rozhodujete se o možnosti získat dotaci na svůj nový dům
nebo rekonstrukci?
Neváhejte nás kontaktovat